Odyoloji Ne İşe Yaramaktadır ve Görevi Nelerdir?
Odyoloji Ne İşe Yaramaktadır ve Görevi Nelerdir? | 24 Ekim 2021

Odyoloji işitme problemleri sorunları ile ilgilenen bilim dalları arasındadır. İşitme problemleri yaşayan herkesin başvurduğu alanlardan bir tanesidir. Odyoloji işini yapan sağlık çalışanlarına Odyolog denilmektedir. Odyologlar sağlık sektöründe en çok aranan kişilerin başında yer almaktadır. Artan kulak ve işitme problemlerinin giderilmesinde bu sağlık çalışanlarına ilgi büyüktür.

Odyoloji nedir sorusunun cevaplarından bir tanesi işitme üzerine ilgilenen sağlık bilimi olmasıdır. Kişinin işitme ve denge problemlerinin araştırılmasında görev almaktadır. Bu incelemelerinin düzenli bir şekilde yapılması sağlanmalıdır. İncelemeler sonucunda kişide oluşacak veya oluşabilecek işitme kayıplarının engellenmesi amaçlanmaktadır. Günümüzde birçok iş yeri iş girişi için kişilerden işitme testleri istemektedir. Denge ve işitme kayıplarının giderilmesi sürecinde ve gerekli işlemlerin yapılıp rehabilitasyon sürecinin başlatılması açısından da önemlidir. Odyologlar çeşitli eğitimleri tamamlayarak alanlarında çalışmaya başlamaktadır. Odyologlar, işitme ve denge ile ilgili sorunların yönetiminden ve rehabilitasyonundan sorumlu uzmanlardır.

Odyoloji Ne İşe Yaramaktadır ve Görevi Nelerdir?

Odyoloji görevleri arasında işitme sorunlarının en erken dönem içinde teşhisi yer almaktadır. Kişilerin yaşadıkları denge kayıplarının nedenleri de araştırılma konusu içerisindedir. Sağlık alanında en çok ihtiyaç duyulan sağlık dallarından bir tanesidir. Yeni doğan bebeklerde ve çocuklar üzerinde de erken dönemlerde işitme testleri yapılması önerilmektedir. İşitme testleri kişi yaşamı için son derece büyük önem taşımaktadır. Kişinin ilerde oluşacak sağlık problemlerinin engellenmesinde ve işitme kayıplarının yaşanmasında erken teşhis yöntemi ile hayat kurtarmaktadır. 

Odyoloji bölümlerinden mezun olan kişilere odyolog denilmektedir. Odyolog olmak için 4 yıllık sağlık fakültesi bitirilmesi şarttır. Günümüz şartlarında diğer alanlara nazaran daha rahat iş bulma potansiyeline sahip bir bölümdür. Odyoloji iş olanakları kapsamında odyologların devlet ve özel hastanelerde çalışma imkanları bulmaktadır. Hastalığın teşhis edilmesi aşamasında sorumlulukları yoktur. İşitme ile bütün testlerin yapılmasını sağlayan kişilerdir. İşitme ve denge problemler konusunda gerekli testlerin yapılarak uzman doktorlara gösterilmesini sağlamaktadır. 

Tüm tanı testleri tüm hastalara uygulanmamaktadır. Hastadan öğrendiklerine, aile öyküsüne, diğer fiziksel belirti ve semptomlara dayalı olarak test seçeneklerini daraltmak odyoloğun görevidir.
Görevleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Doktorun istediği testlerin yapılmasını sağlamak,
  • İşitme problemlerinin derecesini belirlemek,
  • İşitme cihazlarının kişiye yerleştirilmesi için kulak kanallarının temizliğini sağlamak
  • İşitme kaybı ve işitme rehabilitasyon süreçlerinin yürütülmesi
  • Verilerin yazılı olarak rapor edilmesinin sağlanması gibi görev tanımları bulunmaktadır.

Odyoloji İş Tanımı ve Bölümü İş İmkanları 

Odyoloji iş tanımı kulak ve işitme problemlerinin öğrenilmesini sağlayan çalışanlardır. Bir diğer tanımı ile kulak uzmanlarıdır. Kişinin işitme ile ilgili sorunlarının belirlenmesi için gerekli testleri yapmakla görevlidir. Sonuçları alanında uzman doktorlara yazılı rapor halinde sunmaktadır.

Odyoloji bölümü kendi içinde birçok farklı alt dallara ve gruplara ayrılmaktadır. Testlerinin yapıldığı ve ilgilenen yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. Pediatrik ve geriatrik olarak da ayrılmaktadır. Pediatrik küçük yaştaki çocuklar ile ilgili bölümdür. Geriatrik ise ileri yaş grubu ile ilgilenen odyoloji dallarından biridir. Odyolog, hastalara işitme sorunlarının giderilmesinde yardımcı olacak cihazların belirlenmesinde görevlidir. 

Odyologlar aynı zamanda işitme kaybı, kulak çınlaması ve denge sistemi işlev bozukluğunun önlenmesi, tanımlanması ve yönetimi ile ilgili araştırmalara yardımcı olur.

Odyolog, alanlarında uzmanlaşan kişilerdir. Kulak içi problemlerini ve işitme sorunlarının derecelerini ve türlerini yapılan testler ile belirleyen uzman kişilerdir. Kulak ile ilgili tüm problemlerinin teşhis aşamasında büyük rol oynamaktadır. Odyolog her hastanede iş bulabilme potansiyeline sahiptir. Kişilere kulak sağlığını korumak için gerekli ve önemli bilgileri paylaşmaktadır. İşitme sorunlarda son zamanlarda yaşanan artışlar nedeni ile odyologlara duyulan ihtiyaç da günden güne artış göstermektedir. 

Devlet, özel hastaneler, üniversite ve araştırma hastanelerinde ve Odyoloji kliniklerinde çalışmaktadırlar. Odyolog kişiler belirli süre sonra kendi iş yerlerini açma imkanlarına da sahiptir. İşitme engeli olan bireyler üzerine de gerekli mesleki eğitimlerini tamamlayan bu kişiler yurt içinde dışında da çalışabilmektedir. Üniversitelerde aldıkları eğitimler ile alanlarında gerekli donanım ve beceriye sahip odyolog olarak yetişmektedir.  

Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimizde alanında uzman odyologlar tarafından işlemleriniz yapılmaktadır. Ücretsiz işitme testi için Edi kliniklerine gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz.
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara