Odyometri nedir?
Odyometri nedir? | 22 Ocak 2021

Odyometri, işitme fonksiyonlarının değerlendirilmesini sağlayan bir işitme testidir. Bu işitme testi sayesinde işitme ölçülür ve ölçüm sonucunda analiz yapılması sağlanır. Bu makalede Odyometri nedir? Odyometri testleri hakkında detaylı bilgiler konusuna odaklanacağız. 

Yaşa bağlı olarak işitme kaybı oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ülkemizde 50 yaş üzerindeki kişilerin %25’i işitme kaybı yaşadığı ve 80 yaş üzerindeki kişilerin %50’sinin bu durumdan etkilendiği görülmektedir. Odyometri en genel tanımıyla işitme kaybı testi uygulamasıdır. 

Odyometri Testi

İşitme duyunuzun ne kadar iyi çalıştığını test etmek için odyometri testleri uygulanır. Seslerin yoğunluğu ve tonuyla ilgili bir çalışma yapılır. Aynı zamanda iç kulağın işlevi ile ilgili ve denge sorunları konusunda bilgi edinmeyi sağlamaktadır. Sesleri algılamak, sesin yüksekliğine ve ses dalgası titreşimlerinin hızına bağlı olarak değişmektedir. Odyometri testi, sesleri duyma yeteneğinizi test eder ve buna göre detaylı bir analiz çıkartır. 

Odyometrinin birincil amacı, seslerin duyulabildiği frekans ve yoğunluğu belirlemektir. Farklı odyometri testleri bulunmaktadır.

Saf Ses Odyometrisi ile, farklı perdelerde duyabileceğiniz en sessiz sesi ölçer. Kulaklıklarla sesleri çalan bir makineyi kullanmayı içerir. Her bir tonu duymak için gereken minimum ses seviyesi grafikle gösterilmiştir.

Konuşma Odyometrisi, uzmanın konuşmayı arka plandaki gürültüden ayırt etme yeteneğinizi değerlendirmesine olanak tanır. 

Timpanometri Testi, kulaktaki basıncı ölçmek için uygulanan bir testtir. Timpanometri testi, orta kulakta sıvı / balmumu birikmesi, delik kulak zarı, kemikçik hasarı veya tümörler gibi sorunları tespit eder.

Odyometri Testi Değerlendirmesi

Odyometri testleri değerlendirilirken, bireyin farklı sesleri, frekansları veya perdeleri duyma yeteneği ölçülür. Odyometri testi ağrısız ve acısız bir testtir. Kulak bölgesinde veya çevresinde tümör bulunan hastalar, işitme kaybının olup olmadığını belirlemek veya ameliyattan önce ve sonra işitme duyularını analiz etmek için odyometri testine tabi tutulabilir. İşitme testleri aynı zamanda gerek duyulursa işitme cihazlarının veya ameliyatın kişinin işitmesini iyileştirip iyileştiremeyeceğini değerlendirmek için de kullanılır.

Kulakta üç ayrı kısım vardır. Bu bölümler; dış kulak orta kulak ve iç kulak. İşitme, ses dalgaları iç kulağın sinirlerini uyardığında meydana gelir. Ses daha sonra beyne giden sinir yolları boyunca ilerler. Odyometri testleri, sensörinöral işitme kaybı veya iletim tipi işitme kaybı olup olmadığını tespit edebilir. Bir odyometri değerlendirmesi sırasında çeşitli testler yapılmaktadır. 

Neden Odyometri Testi Yaptırmalısınız?

Odyometri testleri ne kadar iyi duyabildiğinizi belirlemek için ya da gözle görülür bir işitme kaybı olduğunda yapılmaktadır. İşitme kaybının en yaygın nedenleri arasında yaşa bağlı işitme kayıpları, doğum tabanlı işitme kayıpları, kronik kulak enfeksiyonları, yüksek seslere düzenli maruz kalma veya kulak zarı yırtılması sayılabilir. 

Odyometrinin amacı, bir bireyin işitme aralığını saptamaktır. Çoğunlukla işitme kaybından şüphelenildiğinde uygulanan bir testtir. Odyometri, işitme kaybının kapsamını ve türünü belirleyebilir. Odyometrik teknikler, bir kişinin vertigo veya baş dönmesi olduğunda da kullanılmaktadır çünkü birçok işitme sorunu denge sistemiyle alakalı olmaktadır. 

Odyometri Testi Nasıl Yapılır?

Odyometri testleri herhangi bir risk taşımaz. Aynı zamanda özel bir hazırlık gerektirmeyen testlerdir. Odyometri testi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimizdeki randevunuza zamanında gelerek işitme uzmanın talimatlarını takip ettiğinizde sorunsuz bir odyometri testi geçirebilirsiniz. 

Odyometri testleri sessiz, ses geçirmez bir odada gerçekleştirilmektedir. Kulaklık takmanız istenecektir. Hareketsiz oturmanız ve konuşmamanız gerekmektedir. Kulaklıklar, tonları ve farklı konuşma seslerini kulaklarınıza her seferinde bir kulak olacak şekilde iletecek bir makineye bağlıdır. Odyolog, bir ses duyduğunuzda elinizi kaldırmanızı ya da butona basmanızı isteyecektir.

Odyometri testi uygulandıktan sonra işitme uzmanları sonuçlarınızı sizinle birlikte gözden geçirecektir. Sesi ve tonu ne kadar iyi duyduğunuza bağlı olarak, önleyici tedbirler veya işitme cihazı takmak gibi ihtiyacınız olabilecek yöntemler hakkında size bilgi verecektir. Odyometri testleri yaklaşık olarak bir saat süren acısız ve ağrısız testlerdir. İşitme testleri odyometristler tarafından uygulanmaktadır. 

İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız en doğru sonuç için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek en güvenilir sonucu alabilirsiniz. Doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılır ve buna göre cihazınız belirlenir.
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara