Psikolojik Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?
Psikolojik Kulak Çınlaması Nasıl Geçer? | 1 Temmuz 2021

İnsanların yaşam kalitesinde meydana gelen olumsuzluklar her geçen gün çok daha büyük sorunları beraberinde getirmekle birlikte yaşam konforunu da erozyona uğratmaktadır. Bireylerin daha konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi herkes için istenen ortak taleplerden birisidir. Psikolojik kulak çınlaması da bu dönemde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Bu yazıda psikolojik kulak çınlaması nasıl geçer ve kulak çınlaması hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak çınlaması kişinin olmayan bir çınlama, ıslık sesi, tıslama benzeri sesleri duymasıdır. Hafif ya da yüksek şiddette olabilir. Hafif şiddetli kulak çınlaması hasta tarafından sadece geceleri duyulurken yüksek çınlama sesi her zaman duyulabilir. Hipertansiyon gibi rahatsızlığı olan kişilerde kulak çınlamasının fazlaca ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu bağlamda kulak çınlaması oluştuğu zaman mutlaka en yakın bir uzman hekime başvuruda bulunarak talep ettiğiniz bilgiyi alabilir ve muayene olarak detaylı bir şekilde psikolojik ya da diğer farklı sebeplerden ortaya çıkan kusurları net bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz.  Son zamanlarda hızlı bir şekilde artış gösteren pandemi ve diğer sıkıntılar yaşam kalitesini büyük ölçüde olumsuz şekilde etkilemeye başlamıştır. Olumsuz şekilde etkilenen bu durumdan kurtulmak için psikolojik olarak sizi etkileyen sorunları en aza indirmeye çalışmalısınız. Yaşam kalitenizi arttırmak ve çok daha keyifli bir şekilde yaşam sürmek için sizler de bu konuda sağlam adımlar atarak her zaman organik bir yaşamı benimsemelisiniz. Kulak çınlamasının bir diğer belirtileri ise çinko eksikliği gibi sorunlar olabilir. Bu yüzden net ve kesin bir bilgiye erişmek internet üzerinden mümkün olmadığı için mutlaka en yakın süre zarfında doktora başvuru yaparak bu konuda detaylı bir bilgi talebinde bulunabilirsiniz. Her zaman ihtiyaç duyduğunuz hizmete adım atmak ve profesyonel bir şekilde hizmet elde etmek için siz de bizimle iletişime geçebilirsiniz. 


Kulak Çınlaması Nedenleri

Kulak çınlamasının birçok nedeni olabilir. Aşağıdaki listede olası nedenleri görebilirsiniz; 

 1. Yüksek sese maruz kalmak
 2. İç kulak hücrelerinde zarar görme 
 3. Kulak zarında delinme 
 4. Yabancı cisimler 
 5. Şeker hastalığı 
 6. Maniere 
 7. Anemi 
 8. Menopoz 
 9. İşitmeye engel olan sinirleri etkileyen lezyonlar
 10. Yanlış ilaç kullanmak 
 11. Nörolojik rahatsızlıklar
 12. Anevrizma denen damarlarda meydana gelen genişlemeler
 13. Orta kulakta yer alan kemiklerin ya da eklemlerin sert bir hale gelmesi 
 14. Orta kulak iltihapları gibi durumlardan dolayı meydana gelebilir.

Psikoloji kaynaklı ortaya çıkan rahatsızlıkların büyük bir bölümü son yıllarda artış göstermiştir. Bu yaşanan küresel salgın ve diğer rahatsızlıkların tetiklemesi ile büyük bir seviyeye ulaştığı bilinmektedir. Bireylerin yaşam kalitesinde meydana gelen sorunlar ciddi anlamda büyük problemleri de doğurmaktadır. Kulak çınlaması psikiyatrik tedavi gerektiren stresle birlikte ortaya çıkan toplumun tüm katmanlarını etkileyen artan sağlık kaygısının kaynağı haline gelmiştir.

Psikolojik temelli tedavilerin amacı, kulak çınlamasının kendisini değiştirmek değil, insanların tinnitus sesini daha az fark etmelerine yardımcı olmak ve bunu fark ettiklerinde ağrıya yol açan sese yönelik olumsuz tepkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktır. 

Yapılan araştırmalarda kulak çınlaması yaşayan kişiler, kulak çınlaması olmayanlara kıyasla, özellikle işitme kaybı olanlarda daha düşük yaşam kalitesine sahip gibi görünmektedir. Bildirilen sonuçlar arasında anksiyete, konsantrasyon zorlukları, depresyon ve stres yer alır. İşitme kaybı ile meydana gelen kulak çınlaması için çınlamayı maskeleme özelliğine sahip işitme cihazı modelleri kullanılabilir. Böylece çınlama sesi rahatsız etmez. İşitme kaybı ile ilişkili tinnitus için işitme cihazları kullanılır; bir koklear implant uygun olabilir. Uyku sırasında akustik simülasyonun da kulak çınlaması yoğunluğunu azalttığı ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirdiği gösterilmiştir. 

Psikolojik kulak çınlaması ve diğer pek çok farklı ihtiyaçlarınız için sizlere profesyonel bir şekilde bilgi ve hizmet sunmak adına çalışan web sitemiz benzersiz hizmet kalitesi ile her zaman size özel çözüm olanakları sunar. Kulak çınlaması hakkında daha detaylı bilgi almak için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz. En iyi işitme uyarlamaları için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testi yapılmaktadır. 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara