Silikon Kulak Tıkacı Nasıl Takılır?
Silikon Kulak Tıkacı Nasıl Takılır? | 9 Ekim 2021

Silikon kulak tıkacı özel olarak yapılan muayene doğrultusunda doktor tarafından verilen, kulak hassasiyeti bulunan veya yüksek sese maruz kalmamak için kullanılan bir sağlık ürünüdür. Bu yazıda silikon kulak tıkacı nasıl takılır konusuna odaklanıyoruz. 

Silikon Tıkaç Nasıl Takılır?

Silikon kulak tıkacı takmak isteyen kişi bireysel olarak kişisel önlemler alındıktan sonra tek başına takabilir. Öncelikle kulak içerisinde birikmiş kirin olup olmadığı bir kulak çubuğu yardımıyla tespit edilip bölge dezenfekte edilir. Ardından kullanılacak olan silikon kulak tıkacı dezenfekte edilir ve sonrasında kulağa takma işlemine geçirir. Tüm bu süreçlerin sonunda uyurken veya gündelik hayatın aşırı seslerine maruz kalmamak için kullanılan bu kulak tıkacı ara ara çıkarılmalı, temizliğinin sağlıklı bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir.

Silikon kulak tıkacı nasıl takılır sorusunu detaylıca açıklıyoruz. Öncelikle kulağın bulunduğu noktayı temizlenmelidir. Kulak ile temasta bulunacak olan cihaz İlk kullanımdan hemen önce temizlenmelidir. Kulağa cihazı yerleştirmeden önce kulak tıkacını takılacak olduğu kulak belirlenir. Sağ kulağa takılacaksa sol el üst kısımdan yukarıya doğru genişletip çekilir. Ardından diğer elde bulunan kulak tıkacı içeriye doğru yerleştirilir. Yerleştirme sırasında baş parmak ile işaret parmağı arasında sıkı bir şekilde tutulup kaymasına engel olunmalıdır. Burada dışarıdan gelen sesin azaltılmasında performansa göre yerleştirildikten sonra hafif bir şekilde içeriye doğru ittirilebilir. 

Dikkat edilmesi gereken ise bu işlemlerin yavaş bir şekilde yapılmasıdır. Farkında olmadan hızla ve ani basınç kulağa yerleştirilmeye çalışılan bu tıkaçlar kulak yapısına zarar verebilir. Genişlemesine, farkında olmadan birikmiş kulak kirinin içeriye doğru itilmesine neden olabilir. Eğer kullanımda bir rahatsızlık söz konusuysa hafifçe dışarıya çıkararak yukarı konuma doğru ucu kaldırılıp oluşan rahatsızlık giderilebilir.  

Silikon Tıkaç Sesi Keser mi?

Silikon kulak tıkacı sesi keser mi sorusu çokça merak edilmektedir. Burada satın alınan silikon kulak tıkacının işlevselliği oldukça önemlidir. Üreten firma güvenilir ve kendinden emin bir çalışma prensibi benimsenmelidir. Bu anlamda silikon kulak tıkacı satın almak isteyen kişilerin de detaylı bir şekilde piyasa analizi yapması, en uygun ve güvenilir firmayı tespit etmesi gerekir. Kullanılan ürünlerde tamamen kişinin kulak yapısını kavrayan zarar vermeden kullanılabilmesine katkı sunan organik malzemelerden üretilmektedir. Kullanılan silikon kulak tıkacı özellikle yüksek seslere maruz kalınarak çalışılan ortamlarda kullanılmaktadır. Yapılan iş tekstil alanında kullanılan çeşitli makinaların seslerinin bulunduğu veya ağır sanayi olarak adlandırılan teçhizatların sürekli çalışması gereken bir iş ortamı olduğunda oldukça işe yaramaktadır. İş gereği veya rutin hayatın içerisinde uzun mesafelere yapılan seyahatlerde kullanılan çeşitli motorlu araçlarda ve özellikle uçak yolculuklarında sıklıkla tercih edilir. Herhangi bir işe odaklanabilmek ve dışarıdan gelen sesi minimize edebilmek için de silikon kulak tıkacı rahatlıkla kullanılabilir.

Silikon Kulak Tıkacı Zararlı mı?

Silikon kulak tıkacı zararları var mı ilk defa kullanacak olanların merak ettikleri bir konudur. Kullanım sırasında alınacak olan verim kişiyi memnun edecek düzeydedir. Dışarıda oluşan ses kalabalığının sebep olduğu huzursuzluktan uzak kalınabilmesi adına üretilmiş kusursuz cihazlardandır. Bunun yanı sıra üretimde kullanılan etken maddeler insan sağlığına zarar vermeyen bir teknoloji ile tasarlanır. Tasarımsal olarak da kişiyi rahatsız etmeyen bir boyutta bulunan silikon kulak tıkacı herhangi bir şekilde kişiyi olumsuz etkileyecek bir zarar barındırmaz. 

Silikon kulak tıkacı kullanırken önlem olarak;

  • Silikon kulak tıkacı kullanılırken uzun saatler kulakla temasına engel olmak
  • Bir süre bu bölgenin hava almasını sağlamak
  • Hava ile temas eden kulak içerisinde biriken kirlerin uzun saatler kullanılan kulak tıkacı ile içeriye hapsedilmesine engel olmak
  • Sıklıkla temizliğini iyi bir şekilde yapabilmek de ileride oluşabilecek kulak rahatsızlıkları veya tıkanıklıklarının da önüne geçer.

Kulak alerjisi bulunan veya kulağında yaşamış olduğu bir enfeksiyon tedavisi bulunan kişilerin doktor tavsiyesi üzerine kulak tıkacını kullanmaları önerilir.

Kulak tıkaçlarının nasıl düzgün şekilde takılacağını bilmenin bir başka önemli nedeni de yanlış yaparsanız kulak tıkacı çıkarırken kulak zarınıza zarar verebileceğiniz gerçeğidir. Bu nedenle dikkat etmek önemlidir. 
İşitme kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi kliniklerinde uzman odyomeristler tarafından ücretsiz işitme testiniz yapılmaktadır. İşitme cihazınız belirlenir ve bakımları gerçekleştirilir.
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara