Tedavi Edilmemiş İşitme Kaybının Sonuçları Nelerdir?
Tedavi Edilmemiş İşitme Kaybının Sonuçları Nelerdir? | 30 Eylül 2021

Tedavi edilmeyen işitme kaybı ileri boyutta gündelik hayatın daha zor bir şekilde ilerlemesine sebep olacaktır. Önlemi alınmayan her hastalıkta olduğu gibi işitme kaybı yaşayan kişilerin başlangıç aşamasında bir önlem alınmadığında maalesef ki daha yüksek derecelerde bir işitme kaybı yaşayabilmesi mümkündür. Bu da %20'lik veya %30'luk dilimlerinde kayıp oranına sahip olan bir kulağın tedavi edilmediğinde zamanla %70 ve %80'lere varacak şekilde işitmenin daha zor algılandığı ve kötüye gittiği durumlar gözlemlenmiştir. İşitme kaybı yaşayan kişiler gürültülü ortamlarda bulunamazlar, konuşmaları kelimeleri ve telaffuzları net bir şekilde anlayamazlar.

Tedavi Edilmeyen İşitme Kaybı

İşitme kaybına sebep olan ve belirgin bir şekilde göz önünde bulunan etkenler göz ardı edildiğinde işitme kaybı önlenemez hale gelebilir. Özellikle ateşli hastalıklar ve enfeksiyonlar sonrasında yapılan tıbbi müdahale ile hastalık giderilebilir. Birçoğu da kalıcı olarak bir ömür sürer. 

Yetişkinlerde işitme kaybı, yaş, genetik, gürültüye maruz kalma ve kronik hastalık (örneğin diyabet, kronik böbrek hastalığı ve kalp hastalığı) dahil olmak üzere birçok faktöre sahiptir.

Ancak belirli işitme testleri sonrasında kullanılacak işitme cihazları ile işitme kaybı giderilebilir. İşitme kaybı tedavi edilmediğinde olanlar tıbbi olarak işitme kaybı seviyesi daha ileri boyutlara varabilir. İşitme seviyesini arttırabilmek adına alınabilecek önlemler geciktirildiğinde kişide şu semptomlar görülebilir:

 • Dış kulakta ve özellikle orta kulakta yaşanan hasarın oranı daha da artar. 
 • Hasarı artan organda İşitme kaybı zamanla büyür. 
 • Bu sinirsel bir yolla yaşanmışsa yaşanan hastalıktan kaynaklı olarak işitmenin az alımı söz konusu olur.
 • İşitme kaybı yaşayan bireyler kalabalık bir ortamda insanlarla bulunamazlar. Bulunmak dahi istemezler.
 • Yoğun sesler kişinin huzursuz olmasına sebep olur. Bu da ileri boyutlu düşünüldüğünde sosyalliğin azalmasına ve zaman sonra kişinin kendi başına kalmasına sebep olacaktır.
 • Karşı tarafın konuştuklarının yaklaşık olarak %30’unu veya %40’ını anlamaya başlanılan süreçlere giriş yapıldığında bu kişiler arası iletişimi de olumsuz etkileyen bir durum haline gelecektir.

İşitme Kaybının Sonuçları

İşitme kaybının sonuçları arasında kişinin en çok etkileneceği nedenlerden biri kişinin sosyal ortamlardan kendini zamanla izole etmesidir. Kalabalığın ve gürültünün olduğu ortamlar kişiyi zamanla huzursuz etmeye başlayacaktır. İşitme kaybı sonucunda yaşanacakları bilmek zaman geçmeden önlem almayı sağlar. İşitme kaybının sonuçları maddeler halinde şunlardır:

 • İnsanlardan kaçan ve kendini izole eden işitme kaybı yaşayan bir birey zamanla kendini depresif ve savunmasız hissedebilecektir.
 • İşitme vücudumuzun denge sistemini oluşturan bir sinir merkezidir. Bu sebeple ana merkezde kaliteli bir şekilde üretilemeyen ses ile vücudun genel dengesini bozarak gündelik hayatta yaşanan düşme ve yaralanmalar ortaya çıkabilecektir.
 • Gün içinde şiddetli baş ağrısı, önlenemez halsizlik, bitkinlik ve bezginlik; hayata karşı tükenmişlik
 • Rutin işleri dahi sağlıklı bir şekilde yerine getirememek
 • Algılama eşiği düşük olan zihin süreçte zamanla kendini huzursuz hissedecek ve bu da kişide sinirlilik, agresiflik ve yorgunluk hissine sebep olabilecektir.
 • Yüksek gürültülü bir ortama giriş yaptığında kendisini stres ve baskı altında hissedecektir. Bu yorgunluk, bezginlik ve mutsuzluğu beraberinde getirir. 
 • Yapılan çoklu konuşmalar sırasında kişi kelimeleri doğru anlayamadığı için kafa karışıklığı yaşayacaktır. Bu da zihinsel yorgunluk sürecini aktif edecektir. Toplu taşıma araçlarında, kalabalık ortamlarda, işyerinde insanları anlayamayan işitme kaybı yaşayan bireyler zamanla kendini sosyal izolasyona çekecek ve kendisini yalnızlık içerisinde hissedecektir.
 • Yapılan araştırmalar neticesinde işitme kaybı yaşayan bireylerin yaşlılık dönemlerinde Alzheimer’a yakalanma riskinin daha da arttığı gözlemlenmiştir.

Fark ediliyor ki işitme kaybının ileriye dönük engellenemeyen ve hayatı olumsuz etkileyen sonuçları vardır. Elde edilen tüm bulgular neticesinde teknolojinin sunmuş olduğu doğal işitme seviyesini net bir şekilde sunan işitme cihazları ile tedavi uygulamak, bu süreci kontrollü bir şekilde atlatabilmek için oldukça değerlidir.

Ücretsiz işitme testi için Edi İşitme Cihazları Satış ve Uygulama kliniğimize gelerek işitme kaybı derecesi hakkında en güvenilir sonucu alabilirsiniz. İşitme kaybınız ya da ailenizden birinin işitme kaybı olduğunu düşünüyorsanız, doğru cihaz tespiti için gereken testler kliniğimizde yapılır ve işitme kaybının yaşam kalitenizi düşürmemesi için en uygun cihaz belirlenir.
 


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara