Tıkalı Kulak Nasıl Açılır
Tıkalı Kulak Nasıl Açılır | 25 Aralık 2020

Tıkalı kulak, yaygın olarak görülen farklı yaşlarda insanları etkileyen yaygın bir şikayettir. Özellikle soğuk algınlığından dolayı çocukların kulaklarında tıkanma daha sık görülebilir. İnsanlarda birçok nedenden ötürü tıkalı kulak sendromu gelişebilir. Bununla birlikte kulak tıkanıklığının beraberinde getirdiği rahatsızlıklar da baş gösterir. Mesela bir kişinin kulak tıkanıklığı sonucunda başı da beraberinde ağrıyabilir. Uzun süren kulak tıkanıklığı farklı sebeplerden de olacağı gibi; öncelikle ilgili doktora (KBB) gitmeniz önerilir. Kulak tıkanması, kulak enfeksiyonu gibi bir takım sebeplerden oluşacağı gibi; işitme kaybına kadar birçok probleme yol açar.

Tıkalı Kulağı Açmak İçin Yapılan Yanlışlar

Bebeklerde ve küçük çocuklarda tıkalı kulak oluşması sonucunda mutlaka bir hekime gidilmesi gerekir. Yetişkinler, tıkalı kulak için belli başlı çözüm yolları aramak için evde kulak tıkanan kulağı açma yöntemleri alanında araştırma yaparlar. Fakat emin olamadığınız bazı durumlar söz konusu olduğu için kulak tıkanıklığı neden olur diye öğrenmek istiyorsanız bir Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoruna görünmeniz gerekir. Kulak tıkanmasını açmak için insanların yaptığı yanlışlardan bazıları;

  • Kişi, tıkalı kulağı açmak için kulak temizleme çubuğuyla kulak kirinin daha çok içeriye itilmesine sebep olabilir
  • Kulak kirinin içeri doğru gitmesi alerji, sinüzit, kulakta sıvı birikimine sebep olur
  • Ayrıca alınan yanlış önlemler sonucunda uçak seyahati esnasında basınç değişikliği gibi sebepler tıkalı kulağa daha kötü etki edebilir

Kulak Tıkanıklığı Enfeksiyon

Öncelikle kulağınız herhangi bir enfeksiyon belirtisi gösteriyorsa tıkalı kulak nasıl açılır başlığında önerilen yöntemleri uygulamadan önce mutlaka bir Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmeniz gerekir. Çünkü kulakta bir enfeksiyon varsa doktorunuzun önerdiği ilaçlarla tedavi süreci başlatılabilir.

Enfeksiyonlu kulak belirtileri;

  • Kulakta uzun süren geçmeyen şiddetli ağrı
  • Ateş, Kusma ve İshal belirtileri
  • Kulaktan sarı ya da yeşil bir akıntının gelmesi

Tıkalı Kulak Nasıl Açılır

Tıkalı kulağı kendi kendinize açmanız için verilen örnekler sadece geçici olarak tıkalı kulak açılması için verilen yöntemlerdir.

Tıkalı kulak açma yöntemleri;

Size en yakın herhangi bir eczaneden kulak kiri için yumuşatıcı damla almak

Damla kullanmak istemeyenler için, kulak kirinin yumuşatılarak dışarı atılmasını sağlamak için bir damla oksijenli su yani hidrojen peroksit kulağınıza damlatabilirsiniz.

Eğer elinizin altında oksijen suyu yoksa bir damla zeytinyağını vücut ısısı kadar ısıtarak kulağınıza damlatabilirsiniz. Zeytinyağı ile kulak temizleme için zeytinyağını kulağınıza damlattıktan sonra kulak kirleri yumuşamış olur. Daha sonra kulak çöpüyle evde kulak kiri temizleme uygulamasına başlayabilirsiniz.

Birkaç damla bebek yağını kulağınıza damlatarak kulak kirini yumuşatabilirsiniz

Gliserini birkaç damla olacak şekilde kulağınıza damlatmak kulak tıkanıklığını açan bir diğer yöntemdir

Uçakta kulak tıkanıklığı için kulak basıncını dengelemek gerekir. Bunun için bol bol esneme hareketleri yapmalı veya sakız çiğnenmelidir.

Eğer kulağınız sinüzitten dolayı tıkanmışsa sümkürürken oldukça dikkatli olmalısınız. Burun temizliği esnasında ağız açık kalmalıdır.

Buhar, kulak kirinin yumuşamasını sağladığı için 10-15 dakikalık duş almak tıkalı kulak açma yöntemlerindendir.

Tıkalı Kulak İçin Diğer Yöntemler

Kulak tıkanıklığı için çözüm arıyorsanız dikkat gerektiren bir yöntemi sizinle paylaşacağız. Bu yöntem sırasıyla;

  • Parmaklarınızla burun deliklerinizi kapatmak
  • Ağızdan nefes aldıktan sonra hem ağız hem de burun delikleri kapalı olacak şekilde havayı burundan vermeye çalışmak

gibi yöntemler de tıkalı kulak açma yöntemlerindendir. Bu yöntem özellikle uçak yolculuğu esnasında kulak tıkanıklığına oldukça iyi gelen ve anında etki özelliği gösteren bir yöntemdir.

Önemli not: Kulak kirinin yumuşatılmasından sonra kulağınızı kesinlikle sivri bir şeylerle karıştırmayın ve bu sivri şeylerle kulaklarınızı temizlemeyin. Bu durum oldukça tehlikeli bir harekettir ve kulak zarı yırtılması gibi durumlara sebebiyet verebilir.


Edi İşitme Cihazları
Hemen Ara